Wadowice – miasto papieskie

Wadowice – miejsce urodzenia Papieża Jana Pawła II. Ogromny napis przy wjeździe do miasta głosi: „Wadowice. W tym mieście wszystko się zaczęło”. Bo to właśnie tutaj na każdym kroku można zaobserwować wizerunek Karola Wojtyły. W oknach domów, witrynach sklepów z dewocjonaliami, na szybach autobusów. Przed kościołem stoi wielki pomnik. W każdej kawiarni sprzedają „papieskie kremówki”, w pobliżu rynku jest nawet restauracja oferująca papieskie wino. Co prawda nie sprzedają go pod szyldem Karola Wojtyły a całego Watykanu, ale i to można podciągnąć pod „papieski marketing”. To miasto, w którym nic nie dzieje się bez udziału Jana Pawła II.

Prócz reprezentacyjnego kościoła i odnowionego całkiem niedawno rynku, turystów pragnących przybliżyć sobie nieco przeszłość Karola Wojtyły, przyciąga muzeum mieszczące się w jego dawnym domu rodzinnym. Został on dość mocno przebudowany i z każdym rokiem powstają tu nowe ekspozycje. Wszystkie wystawy pozwalają na nowo poznać życie człowieka który, przyczynił się do zmiany współczesnego świata. Muzeum podzielone jest aż na 16 stref, rozmieszczonych na 4 kondygnacjach. Jedną z takich stref jest „Mała Ojczyzna”, poświęcona młodzieńczym latom papieża Jana Pawła II. Ukazuje korzenie jego osobowości i duchowości. W tym miejscu można znaleźć wiele fotografii rodziny Karola Wojtyły, jego przyjaciół i miasta Wadowice w latach 20 i 30 XX wieku. W tej strefie nie mogło też zabraknąć wzmianki o wadowickich Żydach i pielgrzymki Ojca Świętego do Izraela. Inną strefą wartą obejrzenia jest strefa o nazwie „Krakowie, dziękuję ci”. Na tej niewielkiej przestrzeni przedstawione jest aż czterdzieści lat z życia Karola Wojtyły. Można zobaczyć tu eksponaty związane ze studiami, pracą w kamieniołomie na Zakrzówku czy przygotowaniem do kapłaństwa. Bardzo poruszającym momentem jest zatrzymanie się w strefie „Przebaczam zamachowcy”. Tę część poświęcono przesłaniu przebaczenia i sile modlitwy. Można w niej zobaczyć pistolet, z którego został oddany strzał 13 maja 1981 roku. Tym wszystkim charakteryzują się Wadowice. Noclegi w mieście można bez problemu znaleźć za pomocą strony internetowej http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wadowice,0.html, która prezentuje oferty całej sieci wypoczynkowej w pobliżu centrum. Miasto jest tak małe, że wszędzie można dojść piechotą. Jeśli planujemy zwiedzić inne miejsca w pobliżu, warto przemyśleć umiejscowienie noclegu poza Wadowicami. Na przykład w Suchej Beskidzkiej czy Inwałdzie. Te miejsca oferują nieco inne atrakcje niż miasto papieskie, ale także warte są odwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>