Urokliwe zakątki Polski: Wysowa-Zdrój

Wysowa-Zdrój to jedno z najbardziej urokliwych uzdrowisk w Polsce, które zachowało kameralny charakter. Wieś leży w Beskidzie Niskim, w dolinie rzeki Ropa. Pod względem administracyjnym znajduje się na terenie województwa małopolskiego, powiatu gorlickiego i Gminy Uście Gorlickie. Uzdrowisko znane jest z leczniczych wód mineralnych, między innymi takich jak "Wysowianka". Ale wieś to nie tylko kurort, w którym można podreperować swoją kondycję zdrowotną. To także wspaniała miejscowość turystyczna, w której można wypoczywać przez cały rok. Wysowa-Zdrój coraz częściej promuje miejsca noclegowe jako idealne do relaksu i obcowania z dziewiczą przyrodą. Baza noclegowa funkcjonuje przez cały rok.

Wioska została utworzona najprawdopodobniej w XIV wieku na prawie magdeburskim. Pierwsze wzmianki pochodzą dopiero z XVII wieku i dotyczą zeznań schwytanego zbójnika Sobczaka, który wyjawił, że leczył we wsi wraz ze swoimi kompanami "franczę". Franca, inaczej kiła lub syfilis była wówczas bardzo trudna do leczenia, nie wspominając już że w niektórych środowiskach wykazywała znamiona choroby powszechnej. W XVIII wieku w tutejszych wodach mineralnych kąpieli zażywał hrabia Maciej Lanckoroński, czemu przypisywano "czerstwość zdrowia" hrabiego. Początek wodolecznictwa nastąpił w XIX wieku, kiedy to pobudowano pierwszy dom, a następnie zakład zdrojowy. Do wybuchu I wojny światowej rocznie przyjeżdżało do uzdrowiska dwa tysiące osób. W latach międzywojnia architektura uzdrowiskowa została odbudowana, ale nie miało to już wpływu na przywrócenie popularności Wysowej. W latach 60. XX wieku lokalne wody mineralne zostały uznane oficjalnie za lecznicze i nastąpiła rozbudowa infrastruktury uzdrowiskowej.

Jak wypoczywać w Wysowej? Sposób wypoczynku jest zawsze kwestią indywidualną. Można wypoczywać biernie, przykładowo ograniczając swoje wędrówki do Pijalni Wód Mineralnych i do podziwiania architektury wsi. Z pewnością miejscem wartym odwiedzenia jest cerkiew pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła, która znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Okolica sprzyja licznym wędrówkom, wyprawom rowerowym, a także uprawianiu jazdy konnej. Zimą można tutaj jeździć na nartach. Pobyt we wsi to okazja do skosztowania wyśmienitych dań kuchni łemkowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>