Rytro – baza wyjściowa na szlaki

Na południe od Starego Sącza, w odległości około 8 kilometrów, przy drodze nr 87 prowadzącej do Piwnicznej położona jest maleńka wioska Rytro. Ta niewielka beskidzka miejscowość wypoczynkowa w porównaniu do innych znanych i wybieranych wsi górskich, znakomicie nadaje się na miejsca urlopowe dla szukających ciszy i chcących przebywać z dala od tłumów turystów.

Przeszłość tej najstarszej wioski na terenie powiatu nowosądeckiego (woj. małopolskie) nierozerwalnie związana jest z historią zamku zlokalizowanego w dolinie Popradu, którego ruiny dostrzegamy na wzgórzu porośniętym lasami i otoczonym pasmami Beskidu Sądeckiego. Na Górze Zamkowej zwanej Zamczyskiem (463 m.n.p.m.) powstała w czasach średniowiecza warownia, o charakterze obronnym, bowiem wiódł tędy szlak handlowy na Węgry. Obecnie z zamku pozostały ruiny, które można zobaczyć, są dostępne i wiedzie do nich szlak spacerowy, który potem dalej w górę prowadzi na pobliskie szczyty górskie, między innymi na Makowicę – 949 m.n.p.m.

Przebywając w Rytrze warto wybrać na wędrówki przyrodnicze do Roztoki Ryterskiej, która stanowi miejsce spacerowe i ciekawy przyrodniczo z utworzonym na jej terenie Parkiem Ekologicznym, który jest miejscem unikatowym na terenie Beskidu. Pobliski ścisły rezerwat leśny – Baniska (jodłowo-bukowy) zlokalizowany na południowy zachód, w odległości około 3 km to teren o powierzchni około 17 hektarów, utworzony w 1955 roku, stanowi naturalny okaz przyrody, który koniecznie trzeba zobaczyć. Bowiem nie wiele jest takich miejsc w kraju, gdzie nie widać działalności człowieka, a w których możemy cieszyć się pięknem przyrody.

W Rytrze górskie noclegi dla osób, które preferują taki sposób spędzania wolnego czasu są opcją nie do przebicia. Uroki Beskidu Sądeckiego od najwyższego szczytu pobliskiej Radziejowej, po Jaworzynę poznać najwygodniej można właśnie poprzez rezerwację pobytu, by w tej przełomowej dolinie rzeki Poprad wyruszyć co dnia na szlak beskidzki, a Rytro ustanowić swoją bazą wyjściową na szlaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>