Malowniczy Beskid: Gorlice

Z urokliwych Wadowic postanowiliśmy wybrać się do miejscowości, która ma dużo wspólnego z Beskidami. Gorlice to urocze miasteczko położone na skraju Beskidu Niskiego, którego zachodnia część zwana jest potocznie Beskidem Gorlickim. Największym szczytem w mieście jest Musiałówka, która wznosząc się na wysokość 379 m n.p.m. stała się ulubionym punktem widokowym. Z Musiałówki można podziwiać Gorlice od strony południowej, widoczne są też sąsiadujące miejscowości, takie jak Ropica Polska, Szymbark i Sękowa. Ale Gorlice tylko z pozoru są sennym miasteczkiem, w którym można ukoić skołatane nerwy. Energia tego miasta aż wrze, nie została spożyta do końca w XIX wieku, kiedy to nastąpił tutaj ewenement w skali światowego przemysłu.

Nikogo nie zdziwi fakt, że miasto powstało za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Nadał on przywilej do utworzenia miasta rycerzowi, który nazywał się Dersław I Karwacjan herbu Zadora. Prywatne miasto przyciągnęło osadników ze Zgorzelca, tak przynajmniej podają kroniki Marcina Kromera. Kronikarz uważał, że nazwa miasta pochodzi właśnie od Zgorzelca (w języku niemieckim Görlitz). Jednakże wcześniejsze kroniki, spisywane przez Jana Długosza, powołują się na nazwę Gardlicza. Wchodzi to w logiczny związek z pochodzeniem nazwy od rusińsko-łemkowskiego słowa "Horłycia" czyli "gardło". Miasto dość szybko stało się ośrodkiem rzemiosła i handlu. W późniejszym czasie było kojarzone z kalwinizmem. Przełom nastąpił w XIX wieku, być może dlatego, że to stulecie było epoką niesamowitych wynalazków, które miały ogromny wpływ na cywilizację. Region gorlicki przemienił się w kolebkę przemysłu naftowego. W Gorlicach miał przez kilka lat swoją pracownię Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego, który miał naturę nie tylko wielkiego wizjonera, ale i społecznika: walczył z biedą, krzewił oświatę, fundował budowę szkół, szpitali i dróg. W Gorlicach znajduje się pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.

Jak wypoczywać w Gorlicach? Nie ma reguły na idealny urlop: to zawsze jest kwestia mocno indywidualna, uzależniona od osobistych zainteresowań. Gorlice to okazja do pobytu w mieście, które zatrzymało się w XIX wieku. Świadomie, gdyż I i II wojna światowa dokonała tutaj ogromnych zniszczeń, miasto jednak odbudowano, przywracając mu specyficzny klimat. Baza noclegowa jest dostępna dla wszystkich tych, którzy ciekawi są miejsca, które miało ogromny wpływ na nadanie biegu współczesnej cywilizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>