Królewskie Gniezno

W województwie wielkopolskim znajduje się miasto zamieszkane przez około 80 000 osób. W porównaniu do Warszawy lub Krakowa nie wydaje się wielkim ośrodkiem, jednak jest coś co ciągnie do niego rzesze turystów, historyków i katolików. Coś, czego nie da się kupić za pieniądze lub wybudować nowoczesnymi technologiami, czyli bycie niekłamaną kolebką polskości. Można pomyśleć, że miasto we wszystkim jest pierwsze. Ostatecznie to właśnie ono było pierwszą stolicą Polski, a także pierwszą metropolią kościelną. Dawne miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego posiada ślady osadnictwa sprzed 8 tysięcy lat. Jeden z pierwszych grodów Polan został wzniesiony o wiele później, bo w 940-941 roku, aby w 966 roku powstał w nim pierwszy chrześcijański kościół. Trzydzieści cztery lata później stolica gościła Ottona III, a kościół stał się pierwszą polską katedrą. Niestety budynek spłonął, a w jego miejsce postawiono nowy, na modny ówcześnie styl romański. Właśnie tam miało miejsce wiekopomne wydarzenie koronacji pierwszego króla Polski, czyli Bolesława Chrobrego.

Po burzliwym okresie najazdów, Kazimierz Odnowiciel postanowił przenieść stolicę do dalej położonego Krakowa. Późniejsi władcy i ich dworzanie uważali, że Gniezno to idealna baza noclegowa do podróży na zachód i północ Europy, jednak nigdy nie uczynili go ponownie miastem stołecznym. Mimo to w wielkopolskim mieście nadal działy się ważne dla państwa wydarzenia. Podczas powstania wielkopolskiego Gniezno było jednym z najważniejszych ośrodków powstańców, a w 1966 obchodzono Centralne Uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski. Znaczące wydarzenie było niezwykle ważne moralnie dla Polaków rządzonych przez komunistów. I właśnie tutaj w 2000 roku (już w suwerennej Polsce) odbyło się pierwsze wyjazdowe posiedzenie Sejmu RP, spowodowane obchodami milenium zjazdu gnieźnieńskiego.

Miasto z każdym rokiem intensywniej się rozwija, przez co znajduje się w czołówce miejsc, które naprawdę warto odwiedzić podczas wakacji. Gniezno posiada rozbudowaną i ciekawą bazę noclegową (www), więc każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsza stolica Polski to miejscowość, gdzie wszystko się zaczęło. Można tu poczuć długoletnią historię, czując się dumnym z kraju o tak wielkich tradycjach i doświadczeniach.

One comment

  1. Poklop pisze:

    Od Gniezna wiele się zaczęło i warto poznać to miasto, chociażby ze względu na szacunek do historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>