Kraków muzycznie

Kraków od dawna okrzyknięty został stolicą dobrej muzyki. Nic dziwnego, skoro przez cały rok jest tu organizowanych setki koncertów i festiwali, które skradają serca fanów dobrej muzyki i sprawia, że miasto to szczególnie w okresie letnim jest oblegane przez turystów, letników, wczasowiczów, oferując im doskonale rozbudowaną bazę noclegową, by mogli oni w pełni napawać się wspaniałą muzyką przez czas swojego urlopu.

Co roku mają tu swoje miejsce wspaniałe festiwale muzyczne, między innymi 7xGospel, który ma szeroką ofertę warsztatów dla solistów czy muzyków, wykłady, debaty, spotkania i wspaniałe koncerty muzyki gospel czy festiwal Audio Art, przedstawiający wykonawców ze stylu audio art, który scala sztukę wizualną z dźwiękową. Mniej znany, ale bardzo ceniony jest festiwal DachOOFka, propagujący młodych, a bardzo zdolnych i zachęcających do zwrócenia na siebie uwagi wykonawców. Jest tu organizowany Festiwal Muzyki Polskiej i Festiwal Muzyki Filmowej, które przyciągają miłośników zarówno dobrej polskiej i zagranicznej muzyki, jak i dobrego kina. W Krakowie ma miejsce także bardzo znany i lubiany festiwal propagujący twórczość wspaniałego polskiego twórcy – Marka Grechuty. Grechuta Festiwal, zawsze odbywa się w Krakowie w październiku, można na nim usłyszeć wiele rożnych wykonań utworów ze spuścizny Marka Grechuty. Celem wyłonienia mistrza świata wśród DJ-ów powstał turniej IDA World, natomiast Festiwal Męskie Granie zrzesza najwspanialszych artystów i prowokuje do tworzenia muzyki i sztuki. Możemy na nim spotkać się z pionierskimi interpretacjami muzycznymi, muzyczno-artystycznymi zestawianiami, międzypokoleniowymi schadzkami i przeróżnymi wyzwaniami jakie niesie muzyka.

Jednym z arcyważnych festiwali krakowskich, którego ranga sięga skali europejskiej jest wydarzenie dotyczące muzyki renesansu i baroku – Festiwal Misteria Paschalia. Jest na nim przedstawiana muzyka Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, która jest prezentowana przez najznakomitszych twórców interpretujących muzykę baroku i renesansu. Podczas festiwalu koncertowe sale, kościoły, kaplice wypełnia wspaniała muzyka z tamtych czasów.

Natomiast jedną z największych i najbardziej obleganych imprez w Krakowie są Wianki, organizowane corocznie w różnych miejscach Krakowa. Krakowie wały są wówczas wypełnione tysiącami ludzi, którzy oczekują na dobrą zabawę, mając przed sobą ogromną szeroki wybór noclegów w Krakowie (meteor-turystyka.pl/noclegi,krakow,0.html), którą oferuje im miasto. Tradycja nocy świętojańskiej jest wpleciona tutaj we wspaniałe koncerty i występy artystów muzyki rozrywkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>